Червень 30 2020 0Коментарий
право собственности на дом

Приватизація землі: як приватизувати земельну ділянку

 

Терміном «приватизація землі» в Україні позначається переведення земельної ділянки у володіння фізособи або юрособи з державного володіння. Процедура, виходячи з українського законодавства, супроводжується необхідністю збору великого пакета документів, що викликає деякі труднощі у громадян.

 

Особливості приватизації земельної ділянки

Основними причинами перекладу території в приватне володіння з точки зору держави є:

 • оптимізація соціально-економічної сторони виробництва;
 • отримання фінансових вкладень, спрямованих на економічну трансформацію;
 • прилучення громадян країни до забезпечення збереження і розвитку житлових приміщень;
 • формування капіталістичного формату економіки і внутрішньодержавного ринку нерухомості;
 • стимуляція ефективної експлуатації земельних ділянок;
 • розвиток і підтримку підприємництва.

 

Приватизація дачної ділянки або землі здійснюється на підставі наступних законодавчих актів і нормативних документів, головними з яких є:

 • Закон України №2483-XII 22.06.1992 «Про приватизацію державного житлового фонду»;
 • Земельний кодекс України (ЗКУ).

 

Згідно з останнім земельна ділянка надається в приватне володіння за розпорядженням Ради народних депутатів територіальної одиниці, де розташована земділянка. Приватизація землі в Україні доступна виключно:

 • громадянам України;
 • ВАТ;
 • ГСК;
 • зборам власників багатоквартирного житлового будинку.

 

Процедура здійснюється на безоплатній основі відповідно до ЗКУ. У ст. 121 даного нормативного документа описані підстави, обмеження на безмитну приватизацію та інші особливості. Доступні ліміти:

 1. Для зведення житлового приміщення або організації приватного домогосподарства максимальна площа безкоштовного перекладу землі у власність становить: 25 соток – в селах, 10 – в міській місцевості.
 2. Для будівництва дачі найбільша площа встановлена ​​на позначці 10 соток.
 3. Для садівничих господарств ліміт визначено 12 сотками.
 4. Спорудження гаража обмежується однією сотнею.
 5. Будівництво та облаштування особистого житла можливо на 2 гектарах.

 

Безмитне створення фермерського підприємства не має чітких територіальних обмежень. Площа визначається допустимим розміром агропідприємств в рамках певної адміністративної одиниці (міста, поселення або району). Громадянин, який досяг 18-річчя, має право без оплати приватизувати землю по кожній категорії тільки один раз. Повторно процедура вимагає внесення держмита, яка встановлюється за поточним державному тарифом.

 

Покрокова інструкція, як приватизувати земельну ділянку

Згідно із земельним законодавством України існує 3 основні варіанти використання території, яку можна отримати у володіння:

 1. Громадянин є фактичним власником приватного житлового приміщення, на ділянці, наданій під будівництво раніше 1991 року.
 2. Приватизуючий є членом кооперативу дачників, спільнота якого видало дану земділянку.
 3. Заявник є фактичним користувачем ділянки, але законного права на землю не має. Обов’язковою умовою є мінімальний термін використання, який становить п’ятнадцять років.

 

Процедура переоформлення складається з трьох ключових етапів:

 1. В першу чергу потрібно подати заяву на приватизацію в міську або сільську адміністрацію. До нього додається повний пакет документів, куди входить копія креслення (викопіювання), паспорт громадянина України та ідентифікаційний номер платника податків (ІНН).
 2. Розгляд заявки і перевірка наданої документації уповноваженими державними органами. В середньому відповідь приходить протягом 30 робочих днів.
 3. Якщо від держструктур прийшла позитивна відповідь, необхідно підготувати технічну документацію на земельну ділянку.
 4. Коли всі дії завершені, адміністративний орган видає акт про приватизацію, який стверджує право власності за заявником.

 

Якщо потрібно узаконити володіння територією, що знаходиться не в межах населеного пункту, необхідно подати заяву в обласне Держземагентство України. Тут видають дозвіл на приватизацію з метою садівництва або селянської діяльності. Щоб отримати акт про переоформлення з іншими цілями, потрібно подати прохання в районну адміністрацію.

 

Пакет паперів для оформлення нерухомості у власність

До початкового запиту додається комплект наступних документів:

 • ксерокопія посвідчення особи і ІНН громадянина;
 • копія документа, що встановлює право власності на житлову нерухомість, якщо проводиться приватизація території під приватним будинком;
 • паперу, що доводять членство в кооперативі дачників і надання наділу під зазначеним номером;
 • свідоцтво, яке підтверджує використання ділянки, яке видано місцевим керуючим органом;
 • акт узгодження площі території.

 

Виходячи з конкретної ситуації і обставин, перелік необхідних документів може розширюватися. Наприклад, для оформлення землі під фермерські потреби доведеться документально підтвердити трудовий досвід в с/г діяльності або надати диплом навчального закладу по аграрної спеціальності.

Для приватизації територіального відрізка, на який у заявника немає законних прав, потрібно довести факт користування ділянкою протягом 15 років. Зазвичай в подібних ситуаціях ініціюється судовий розгляд, але іноді досить простих свідків від сусідів.

 

Скільки коштує приватизувати землю

Незважаючи на відсутність державних зборів в більшості випадків пред’явнику доведеться придбати послуги спеціалізованих компаній, які виробляють землевпорядні роботи. В середньому вартість послуг встановлюється на рівні 3-10 тисяч гривень в залежності від особливостей і умов. Підсумкова ціна формується на основі ряду факторів:

 • віддаленості земельної ділянки;
 • площі;
 • обсягу та складності робіт;
 • терміновості;
 • рельєфних особливостей.

 

В ході розробки землевпорядного проекту від заявника може знадобитися додаткова документація. Коли проект буде затверджений, потрібно відправити офіційний запит в Реєстраційну службу України. Аналогічну функцію можна здійснити за допомогою державного кадастрового реєстратора. Розгляд заявки здійснюється протягом 14 робочих днів. При позитивній відповіді громадянину надається свідоцтво, що закріплює право власності на земельну ділянку.

Українська компанія «Геоспектр-7» спеціалізується на проведенні землевпорядних, геодезичних та геологічних робіт, а також проектуванні та інженерних вишукуваннях. За 10-річний період роботи нам вдалося створити міцну партнерську мережу і широку клієнтську базу.

Наші фахівці швидко і якісно проведуть землевпорядкування, допоможуть в розробці технічної документації та в зборі документів для реєстрації. Головні принципи компанії – професіоналізм і суворе дотримання вимог замовника. Наші менеджери завжди готові проконсультувати по питаннях, що цікавлять, зорієнтувати по ціні і допомогти в оформленні попереднього замовлення.

Якщо вам потрібно зробити землевпорядні роботи або здійснити приватизацію земельної ділянки, телефонуйте +38 (068) 370-07-70, +38 (050) 370-07-70 або +38 (073) 370-07-70. Додатково можна скористатися робочої електронною поштою або спеціальною формою зворотного зв’язку на офіційному сайті.

Читати та відповісти на коментар